Makieta bramy sterowana za pomocą sterownika PLC Simatic S7-1200

Makieta bramy sterowana za pomocą sterownika PLC Simatic S7-1200

Makieta ta służy do zobrazowania działania realnych układów bram działających w domowych warunkach, a nawet przemysłowych, a wszystkie funkcje oraz stany w 100% odzwierciedlają rzeczywiste działanie bram automatycznych. Praca została stworzona z myślą o naszych kolegach a co za tym idzie naukę programowania sterowników PLC. Ogólnie rzecz biorąc projekt ten poszerzył nasze umiejętności manualne co jest ważne w zawodzie takim jak mechatronik.

Układ bramy sterowany jest za pomocą sterownika PLC więc stwarza to praktycznie nieograniczone możliwości modyfikacji, co najważniejsze bez jakichkolwiek zmian w połączeniach elektrycznych. Zmieniając tylko sam program można np.:

  • Zmieniać czasy wykonywania poszczególnych funkcji tj.: brama może otworzyć się np. od razu po wciśnięciu przycisku.
  • Po przecięciu wiązki lasera brama nie zamknie się, lecz wstrzyma swoją pracę kontynuując po zniknięciu obiektu.
  • Dowolnie zmieniać oświetlenie modelu zależnie od stanu układu, np. diody LED zapalają się przy otwarciu bramy, a gasną przy zamknięciu.
  • Otwieranie jak i zamykanie bramy może następować czasowo to jest cyklicznie po ustawieniu odpowiednio czasów zamykania oraz otwierania.
  • Dioda znajdująca się na słupku bramy może migać cyklicznie jak również po przeprogramowaniu może świecić światłem ciągłym bądź migać szybciej lub wolniej.

 

Autorzy: Rafał Rusinek, …

Opiekunowie:

Szkoła: Centrum Edukacji Zawodowej w Stalowej Woli

brama_automat