DevilPage.pl – serwis kibiców Manchesteru United

DevilPage.pl – serwis kibiców Manchesteru United

Wszystko zaczęło się w sierpniu 2001 roku. Wtedy to powstała pierwsza odsłona strony DevilPage. Wtedy to Mathe0, występujący jeszcze pod nickiem wooper postanowił urozmaicić swój czas spędzany na komputerze i pobawić się z ówczesnym narzędziem do robienia stron, a mianowicie Webmajsterem. Jako, że program był dość prosty w obsłudze to zrodził się pomysł zrobienia witryny internetowej na temat ukochanego Manchesteru United.

Bardzo uboga strona w działy, została umieszczona na bezpłatnym serwerze republika.pl. Witryna nie była oczywiście za często aktualizowana, aczkolwiek z pewnością ktoś ją w sieci zobaczył. Zachęcony kolorowymi buttonami na innych stronach piłkarskich i ja postanowiłem zamieścić takowe na DevilPage. Kampania reklamowa ograniczyła się do 3 bannerów z bardziej rozwiniętymi serwisami niż DP. Zafascynowany kolejną odsłoną FIFY zaniechałem dalszych prac nad witryną i oddałem się wirtualnym rozgrywkom piłki nożnej. Po sukcesach odniesionych nie kim innym jak drużyną Czerwonych Diabłów znów odłożyłem kolejną FIFĘ na półkę.

Strona o której zapewne wtedy jeszcze mało kto słyszał przeszła pierwszą rewolucję. Otóż narzędzie zwane Webmajsterem zostało zastąpione przez bardziej zaawansowany edytor HTML, a mianowicie windowsowski Notatnik. Przy budowie nowej wersji strony korzystałem z kursu Pana Pawła Wimmera dostępnego na republice. Duży wkład w pomocy przy HTML’u miał również SlipKid, który co ciekawe interesował się wtedy drużyną Juventusu ! Na szczęście ostatecznie udało mi się go przekonać do kibicowania drużynie z Old Trafford.

Layout, który powstał w październiku 2001 roku miał dość mroczny klimat, ponieważ dominującym kolorem była czerń. Oprawa graficzna strony nie była zbytnio rozbudowana i to była chyba jedyna zaleta „mrocznego layoutu”, ponieważ wczytywał się on bardzo szybko, choć cała strona umieszczona była na serwerze interia.pl.

Chcąc nawiązać do innych świetnych stron o United, aczkolwiek nieistniejących już dzisiaj starałem się jak najczęściej dodawać newsy. Choć nie wiem, czy można w taki sposób nazwać moje lakoniczne przemyślenia czy też suche fakty o drużynie United.

Zafascynowany możliwościami notatnika oraz programu do obróbki grafiki – Paint Shop Pro 7 postanowiłem coś zmienić w wyglądzie strony. Jako ciekawostkę mogę powiedzieć, iż aż do dzisiaj korzystam z tego programu. Przebudowie uległ layout strony, który został stworzony od początku, choć układ ramkowy nadal pozostał bez zmiany.

Po kilku tygodniach „ciężkiej” pracy światło dzienne ujrzał DevilPage # 3. Kolorystyka choć może rzucała się w oczy, to byłem z nowego oblicza DP naprawdę dumny. Choć nie było to nic specjalnego bardzo się cieszyłem ze strony, która miała typowo diabelskie barwy. W przekonaniu, iż dobrze postąpiłem zmieniając wygląd strony utwierdził mnie fakt, iż strona otrzymała wyróżnienie Golden Web Awards.

Być może było jeszcze za wcześnie na laury dla początkującego webmajstera, a zarazem zapalonego kibica Manchesteru United. Powracając do przyznanego DevilPage odznaczenia, której bagatela nagrodą był certyfikat za 20 dolarów zaprzestałem dalszego tworzenia strony, choć trzeba przyznać, że strona, która znajdowała się pod adresem www.devilpage.prv.pl była przełomowa, ponieważ była robiona w 2001 r. oraz przez kilka dni 2002 roku. Ostatecznie DevilPage przestało istnieć 6 miesięcy później, kiedy to admini interii.pl usunęli konto z powodu braku logowania na serwer.

Devil Page – reaktywacja
Tak, tak dokładnie w marcu 2003 roku ja i SlipKid postanowiliśmy na nowo stworzyć stronę o Manchesterze United. Umotywowani nowymi umiejętnościami w dziedzinie HTML oraz PSP 7 z zapałem przystąpiliśmy do realizacji czwartej odsłony DevilPage. Co ciekawe jedynym powodem powstania strony o United była nuda, ponieważ zarówno mi jak i SlipKidowi znudziło się bezsensowne „tłuczenie” w Counter-Strike’a jak i kolejną część FIFY.

Od chwili 25 marca, czyli oficjalnej premiery DevilPage#4 przestałem istnieć „ja” i od teraz wraz ze SlipKidem (Bartem) zaczęliśmy tworzyć zespół, który niemal codziennie szperał w angielskich serwisach i szukał nowości na temat Manchesteru United.

Już na samym początku spotkaliśmy się z przychylnymi recenzjami ze strony internautów. Strzałem w dziesiątkę okazał się pomysł zgłoszenia witryny do domeny tygodnia w prv.pl. Sukces może nie tyle co komercyjny, choć trzeba przyznać, że oglądalność podskoczyła i to dość znacznie. Był inny powód, który mnie bardzo ucieszył z otrzymanego wyróżnienia. Otóż napisał do nas e-maila Krzysiek obecnie nasz redaktor, który dowiedział się o DP właśnie z prv.pl. Powód jego maila był dla nas bardzo ciekawy. Otóż nie wierzyłem własnym oczom, kiedy w załączniku ujrzałem zdjęcia prosto z Old Trafford. Krzysiek chciał w ten sposób wspomóc rozwój naszej strony, za co serdecznie chcieliśmy mu z tego miejsca podziękować.

Chcąc zaistnieć w sieci SlipKid wpadł na pomysł, aby skorzystać z darmowego skryptu News Asystenta, który w znacznym stopniu ułatwia pracę newsmana. Otóż nie trzeba było już ręcznie przenosić newsów, ponieważ wszystko robiło się automatycznie.

Przyszedł więc czas na ogłoszenie, w którym poinformowaliśmy internautów o naborze redaktorów na DevilPage. Informacja ta przerosła nasze oczekiwania, a skrzynka e-mailowa niemalże natychmiast zapełniła się ofertami. W taki oto sposób o sile DevilPage mieli stanowić Szopa, Sylo, Misiu, DeViL oraz Spooky, którzy dołączyli do naszego zespołu. Ze Spookym historia jest o tyle ciekawa, iż mieszka on w tym samym mieście co ja i SlipKid. Rzecz jasna nie można było tylko prowadzić internetowych rozmów, dlatego w letnie popołudnie umówiliśmy się na spotkanie. Jak nie trudno się domyśleć, jako zapaleńcy piłki nożnej zorganizowaliśmy mecz, o wyniku nie będę się rozpisywał, gdyż to sprawa drugorzędna, a należy wspomnieć o tym, że poznaliśmy kilku fajnych ludzi.

Warto, a nawet trzeba wspomnieć o „Białostockiej Wielkiej Trójcy” – czyli, trzech zapalonych kibicach United; DeViLu, Darku oraz Delku, którzy swój wolny czas postanowili poświęcić kibicom Czerwonych Diabłów i dodawać newsy na DevilPage.

Jak dotychczas wszystko układało się niemal wzorowo. Newsmani dodawali coraz to więcej aktualności, strona się rozwijała i nagle musiało pójść coś nie tak. Powodem niepowodzeń było włamanie na konta friko.pl, na którym istniała nasza strona.

Zaczęło się „skakanie” po serwerach. Wybraliśmy znowu republikę, ale niestety internauci coraz częściej odwiedzali DevilPage, a więc mały limit transferu nie wystarczył na długo. Po kilku dniach do sprawności przywrócone zostało Friko. I powróciliśmy na poprzedni serwer, jednak na krótko.

W czerwcu 2003 zaczęły się usilne poszukiwania nowego serwera. Po wysłaniu dość znacznej ilości e-maili wciąż nie otrzymywaliśmy odpowiedzi. I wtedy odezwał się przedstawiciel firmy HARDS.PL – Pan Ziemowit, któremu również chcielibyśmy gorąco podziękować. Formalności załatwiliśmy dość szybko i już można było rozwijać DevilPage i dodawać kolejne działy.

Dość nietypowym okresem w naszej działalności okazały się wakacje 2003. Dlaczego nietypowe ?, a no dlatego, iż aby dodać newsa trzeba było wstać naprawdę wcześnie, aby wyszukać coś ciekawego w sieci i przetłumaczyć to przed innym redaktorem.

I tak przyszła jesień. Czas nauki, ale również czas zmian na DevilPage. Wraz ze SlipKidem wzięliśmy się do roboty i postanowiliśmy wymyślić inny od trójdzielnego layout. Pomocnym programem przy konstruowaniu nowego designu strony okazał się stary, aczkolwiek sprawdzony Paint Shop Pro 7.

Po kilku tygodniach wytężonej pracy postanowiliśmy wprowadzić w życie piątą już odsłonę DevilPage. Oficjalna premiera nastąpiła dnia 14 października 2003 roku. Trzeba przyznać, że nowy wygląd niemalże od razu spotkał się z przychylnymi opiniami internautów.

I tak mijały kolejne dni, a redakcja diabelskiej strony pracowała nad kolejnymi działami, których obecnie jest dość sporo. W styczniu 2004 roku postanowiliśmy wykupić domenę www.devilpage.pl, tym samym nasz adres skrócił się o trzy literki. Jeżeli wszystko idzie dobrze to zawsze musi nastąpić dzień, w którym wszystko ulegnie zmianie, a jak coś idzie nie tak to znak, że chodzi o pieniądze.

Wzorowa wręcz współpraca pomiędzy nami, a HARDS.PL uległa zmianie, jednak nie z winy naszej, ani naszego sponsora. Do akcji wkroczyła chytra jak zawsze Telekomunikacja. Chodziło o pieniądze, które TPSA traciła w wyniku korzystania innych firm z łącz POZMANU, a nie jej. Efektem działań poczynionych przez Telekomunę było ograniczenie łącza firmie HARDS z 10 mbitów/s do 2mbitów/s.

Pozornie niby nic się nie stało, ale ruch generowany przez DevilPage w znacznym stopniu przyczynił się do obciążenia łącza firmy HARDS, a co za tym idzie, spadła jakość usług oferowana komercyjnym serwisom.

Wobec takiego przebiegu sprawy zostaliśmy zmuszeni do poszukania nowego sponsora DevilPage. Po wysłaniu dużej ilości e-maili zainteresowanie wykazała się firma globtel.pl. Nasz nowy sponsor zaproponował nam bardzo korzystne warunki, a my nie chcąc nadużywać gościnności firmy HARDS zdecydowaliśmy się na zmianę serwera.

Nasza współpraca z nowym sponsorem nie trwała długo. Było to spowodowane złośliwością rzeczy martwych, ponieważ padł serwer i w przeciągu kilku dni DevilPage działało sporadycznie. Jako, że na koncie DP była skromna sumka pieniędzy, to postanowiliśmy ją dobrze zagospodarować. Otóż wykupiliśmy serwer w firmie DMK Project. Choć nasz serwis nie znajduje się tam jeszcze długo, to od samego początku jesteśmy zadowoleni z usług tej firmy i w dalszym ciągu możemy Wam dostarczać świeżych informacji wprost z Old Trafford i być dostępni przez cały czas !

5 lipiec 2004 roku to kolejna przełomowa data w historii DevilPage.pl. Otóż właśnie w tym dniu miała miejsce premiera nowej szaty graficznej serwisu. Dość ciemny i wysłużony design postanowiliśmy zmienić na bardziej „żywy” i nowoczesny. Po miesiącu wytężonej pracy wszystko było gotowe. Oprócz wyglądu serwis wzbogacił się o nowy system newsów oparty na MySQL. Autorem tegoż systemu jest SlipKid.

Nowy layout DevilPage.pl spotkał się z dość ciepłym przyjęciem, czego dowodem były liczne e-maile z pochwałami dla całej redakcji. Pewną innowacją było również wprowadzenie licznika najaktywniejszych użytkowników serwisu. Od tej pory każdy komentujący newsa był umieszczany w specjalnym rankingu. Spowodowało to większą ilość komentarzy przy każdym newsie. Nowy design mojego autorstwa zapewne na długo zagości na ekranach Waszych monitorów.

Data 10 marzec 2005 jest kolejną, o której warto wspomnieć. Serwis DevilPage.pl tak jak każda witryna internetowa borykał się z problemami natury technicznej, a konkretnie z serwerem, na którym miała ‚stać’ strona. Po roku owocnej współpracy z firmą DMK Project przyszedł czas na zmiany. Nowe, o wiele lepsze warunki stworzył nam serwis FPP.pl. Dzięki jego uprzejmości nasza strona może dalej funkcjonować i dostarczać niezbędnych informacji każdemu kibicowi Czerwonych Diabłów.

Czerwona rewolucja

To co wydarzyło się 13 sierpnia 2005 można śmiało nazwać rewolucją. W dniu startu nowego sezonu 2005/2006 postanowiliśmy zaprezentować kibicom Manchesteru United i innym użytkownikom naszego serwisu nowy, bardziej integralny wygląd.

Zmienił się nie tylko layout, ale także zaplecze serwisu. Dzięki wysiłkowi naszych programistów (Bart i Radzio) możecie przystosować stronę główną do Waszych potrzeb. Nowością w serwisie było wprowadzenie systemu logowania dla każdego użytkownika, którego tak domagali się internauci. O nowej odsłonie serwisu można by pisać godzinami, lecz słowa nie oddadzą tego co obecnie możecie podziwiać na ekranach Waszych monitorów.

Od sierpnia 2005 roku wiele się zmieniło. Serwis DevilPage.pl zaczęło odwiedzać coraz więcej internautów. Natłoku kibiców Manchesteru United nie wytrzymał serwer. W lutym 2006 zostaliśmy zmuszeni po raz kolejny zmienić hosting. Na wysłane prośby od sponsoring najszybciej odpowiedziała firma OVH.pl.

Przełomową datą w historii serwisu jest również 25 marzec 2006. Właśnie wtedy wraz z kibicami Czerwonych Diabłów świętowaliśmy swoje trzecie urodziny. Konkurs zorganizowany z wielkim rozmachem przyciągnął na nasze łamy wielu sympatyków United. Zgłoszeń konkursowych dostaliśmy ponad 1,5 tysiąca. Zapewne nie jeden z Was czytających tą oto historię DevilPage.pl doskonale pamięta Diabelskie Zagadki, którym poświęcił kilka dobrych godzin. Wysiłek wielu został nagrodzony wspaniałymi upominkami Manchesteru United.

Należałoby również wspomnieć o kilku udogodnieniach, które wprowadzili nasi programiści. Nie sposób wymienić ich wszystkich, ale warty uwagi jest z pewnością system prywatnych wiadomości za pomocą, których użytkownicy kontaktują się ze sobą. Prawdziwą innowacją było również wprowadzenie mobilnej wersji DevilPage.pl. Od teraz najnowsze wiadomości możecie oglądać na ekranach Waszych komórek! Serwis przez cały czas prężnie się rozwija, a my urzeczywistniamy co raz to nowsze pomysły.

Przewrót sierpniowy na DevilPage.pl

W dzień rozpoczęcia sezonu Premiership 2006/2007 postanowiliśmy jeszcze raz zaskoczyć naszych użytkowników. Cała redakcja przez wakacje pracowała w pocie czoła, aby rano 20 sierpnia oczom rozbudzonych czytelników ukazała się całkowicie odmieniona wersja DevilPage.pl . Na początek na pewno w oczy rzucała się nowa grafika przygotowana przez ssilent’a. Jednak nie tylko ona została podrasowana, zmieniło się też zaplecze techniczne serwisu. Dzięki Bartowi i Radziowi na stronie ukazało się wiele udogodnień. Ważnym krokiem było wprowadzenie możliwości wyboru 2 designów ( starego i nowego ), który zapobiegł buntowi użytkowników, którzy woleli stary, poczciwy wygląd. Ciekawostką jest to, że nasi programiści nie przespali nocy z 19 na 20 sierpnia, aby na czas skończyć z zaplanowanymi robotami. Mimo wielu przeszkód – udało się.

Kolejną nowością była nowa Relacja na Żywo. Nowa grafika, nowy silnik, dzięki któremu administracja live stała się jeszcze szybsza i łatwiejsza. Dodatkowym bajerem był chat wykonany przez Radzia, jednak nie wytrzymywał on naporu tysięcznej armii kibiców, dlatego musiał zostać zamieniony sprawdzonym już PolChatem.

Kolejne zmiany to między innymi możliwość komentowania tylko dla zarejestrowanych oraz bany na nicki. Dodatkowo wprowadziliśmy Kalendarz, system rang i punktów oraz ocenianie newsów i felietonów.

Nieco więcej należy powiedzieć o nowo-otwartym podserwisie, poświęconym pierwszemu Polakowi w Manchesterze United – Tomaszowi Kuszczakowi. Takie rzeczy nie przydarzają się zwykłym zawodnikom, stąd postanowiliśmy stworzyć stronę specjalnie dla Tomka. Grafikę wykonał Darek a w przeciągu niespełna 2 dni Bart z pomocą redaktorów zapełnił działy tekstami, obrazkami i skryptami. Na koniec „sierpniowego przewrotu na DP” zorganizowaliśmy konkurs z atrakcyjnymi nagrodami. Nowości na stronie zostały przyjęte bardzo serdecznie, co zmotywowało nas do dalszego rozwijania serwisu…

Wakacje 2007 początkiem ciężkiego okresu dla DevilPage.pl . W wyniku nieporozumień w gronie redakcji, stronę postanowiła opuścić większość redaktorów. Wraz z nimi odłączył się znany niektórym fanom blog o Manchesterze United. DevilPage.pl jednak nie zamierzało kończyć swojej istnienia z powodu byle kłótni.

W ciągu dwóch tygodni całe oskryptowanie serwisu zostało przepisane na nowo. Postanowiliśmy wyrzucić ze strony zbędne bajery i skupić się na rzeczy najważniejszej – przekazywaniu fanom najnowszych informacji i relacji z Old Trafford. Wszystko szło dobrze, do czasu, aż na stronie pojawił się nieproszony gość, który najprawdopodobniej znalazł lukę w naszym serwisie i postanowił ją wykorzystać i uprzykrzyć nam życie. Zaczęło się od usunięcia całej bazy naszego forum. Znikające newsy, problemy z logowaniem oraz zmieniane hasła uniemożliwiały nam normalne funkcjonowanie. Po kilku atakach byliśmy zmuszeni do usunięcia całej bazy naszych userów. Do śmieci poszło ponad 40 000 kont. Byliśmy również zmuszeni do zamknięcia naszych podserwisów o Ronaldo i Kuszczaku. Można powiedzieć, że startowaliśmy od zera. Mimo wielu prób, nie udawało nam się zaradzić problemom, które wracały do nas jak bumerang. Chociaż pojawiały się chwilę zwątpienia, nie poddaliśmy się. Życie na DevilPage.pl zamarło, jednak redakcja przez ten czas nieustannie dostarczał czytelnikom najnowszych informacji o Czerwonych Diabłach. W międzyczasie strona przybrała nowe, czarne szaty.

Jak się niestety okazało, poczynione zabiegi nie pomogły pozbyć się problemów technicznych. Postanowiliśmy się więc zwrócić o pomoc do fachowców, wykonując kilka odpłatnych audytów bezpieczeństwa. Poczynione inwestycje przyniosły wreszcie oczekiwane rezultaty, profile nie były już usuwane, dzięki czemu na DP zaczęli ponownie udzielać się użytkownicy. Pierwszego dnia wiosny 2009 dla uczczenia odrodzonego serwisu, wprowadzona została nowa, biała szata serwisu. Wzorowana na dużych serwisach informacyjnych przejrzysta, bez zbędnych bajerów.

Od tamtej pory wszystko wraca powoli do normy. Skład redakcji zasiliło kilku nowych redaktorów, działy zostały odnowione i zaktualizowane, przywróciliśmy niektóre, dawne funkcjonalności. Znaczącym momentem, nie tylko dla Manchesteru United, ale i dla DevilPage.pl było odejście Cristiano Ronaldo. Wtedy nastąpił boom popularności strony, który przewyższył nasze oczekiwania. Serwis od tamtego czasu bije rekordy popularności i mamy nadzieję, że poziom ten utrzyma się przez kolejne lata.

I tutaj kończy się nasza opowieść o historii DevilPage.pl. Chciałbym jeszcze raz podziękować wszystkim, którzy zostali tu pominięci, a w znacznym stopniu przyczynili się, lub przyczyniają się do rozwoju DP.